A félév elejére való tekintettel első körben a saját gondolataimat szeretném kicsit összegezni ebben a blogbejegyzésben.
Ahogy az első két órán beszélgettünk a különböző generációkról, illetve a technika robbanás-szerű elterjedéséről napjainkban, egyre több és több gondolat fogalmazódott meg mind bennem, mind az egész csoportban. Ez egy olyan témakör, amiről rengeteget lehetne beszélgetni, rengeteg tapasztalatot lehetne cserélni azért, hogy ezt a társadalmat megosztó technikát az előnyünkre fordítsuk.
Édesanyám az X generációba tartozik, soha nem szimpatizált sem az internettel, sem a számítógépekkel, ennek több oka is van. Ám ahogy a kollégái egyre több dolgot beszéltek meg Facebookon, az óvodavezető egyre több dolgot küldött el emailben a dolgozók számára - Édesanyámnak speciel rajtam keresztül tudtak üzenni a kollégái - fontossá vált, hogy lassan megismertessem vele az internetet. Ez odáig "fajult", hogy Anyukám aktív Facebook felhasználóvá vált. Régi ismerősökkel vette fel a kapcsolatot, távoli rokonokkal osztotta meg aktuális élményeit, belátta, hogy a megfelelő módon használva az internet valójában közelebb hozza, legalábbis hozhatja az embereket egymáshoz. Édesanyám viszonylag hamar beletanult, és most már teljesen önállóan tudja használni az internetet.
Itt megemlítenék egy érdekességet, mely az internetezésre való "rátermettségnek" szükségességét fejezi ki. Az, hogy korosztályom, az Y generáció tulajdonképpen beleszületett a számítógép, az internetkapcsolat elérhetőségébe, tulajdonképpen alapvetővé tette ezen eszközök használatát. Nagymamám idén töltötte be 78. életévét, és a mai napig sehogy nem tudom neki megmagyarázni, hogy lehet az, hogy amit rokonok Veszprém megyéből küldenek fényképet, én pár másodperccel később már meg is tudom mutatni neki. Ő egyszerűen képtelen ezzel a felgyorsult világgal azonosulni, vagy felvenni a fonalat, míg 7 évvel fiatalabb húga már szintén aktív Facebook-felhasználó.
Vajon ez a korral van összefüggésben? Nagymamám intellektuálisan teljesen friss, tehát ez nem lehet akadálya a technika megismerésének. Akkor vajon mitől lesz egy ember aktív befogadója a modern technikának?
A kurzus moodle felületére feltöltött Szabó Éva cikkét (linket lásd a bejegyzés alján) olvasgatva is az a gondolat erősödik meg bennem, hogy sokkal könnyebb lépést tartania annak a korszerű felfedezésekkel, újdonságokkal az elektronikai eszközökkel kapcsolatban, aki már szinte okostelefonnal a kezében születik meg... Nekünk, leendő pedagógusoknak az a feladatunk, hogy ezt a lehetőséget ne problémaként, hanem eszközként tartsuk számon.
Szabó Éva cikke: https://moodle.barczi.elte.hu/pluginfile.php/30683/mod_resource/content/2/Szabo_Eva_Digit_szakad_tanarszerep_valtozasa.pdf
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése